Anisa Braho

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

AUTHOR NAME

Anisa Braho

51 POSTIME
0 KOMENTET

Suedi / Milaim Makolli dhe “Burek House”, suksesi i sipërmarrjes në Malmo

Milaim Makolli jeton prej më shumë se 30 vitesh në Suedi, ku aktualisht është sipërmarrës gastronom. Rrugëtimi i tij nuk ka qenë shumë i...

Australi/ Yjësia përmes fotografit Ari Rex dhe planet që përfshijnë Shqipërinë

Mjaftoi një vizitë si turist në vitin 1998 që Arlind Rexhepaj të braktiste Italinë ku jetonte prej gjashtë vitesh për tu zhvendosur po atë...

Festa e Pavarësisë online, Viola Kaloutsi: Ka emocionet e veta

Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-kanadeze pak kohë më parë festoi 30-vjetorin e saj të themelimit, e cila lindi si një nevojë për të forcuar e...

Londër/ Mjeku Adrian Fandi: Mos përdorni dr. Google, kujdes me antibiotikët

Europa është në një situatë të re ku pjesa më e madhe e shteteve janë në valën e dytë të pandemisë. Situata është dinamike...

INTERVISTA/Aurenc Bebja: Pasioni im për arkivin dhe librat për figurat historike

Aurenc Bebja është një emër i njohur në publicistikën shqiptare. Prej kohësh i ka vënë vetes një detyrë (të cilën deri më tani e...

Kinë/ Gazetari shqiptar Edison Myrteza: Ja çfarë po ndodh me pandeminë

Kina njihet tashmë për masat drastike që mori në fillim të pandemisë, ku të gjithë mbajmë mend ato pamjet e atyre që thyenin karantinën...

“Diaspora Flet 2020″/ Ministri Majko: Diaspora po kthehet nga sasi në cilësi

Këtë të enjte nisi punimet konferenca "Diaspora Flet 2020", e cila për shkak të kushteve të pandemisë këtë vit mbahet online. Ministri i Shtetit për...

Francë/ Sopranoja Alketa Çela: Vështirësitë e operës dhe teatri në kohë pandemie

Sopranoja Alketa Çela jeton në Francë prej shumë vitesh tashmë, duke qenë një ndër zërat shqiptare të muzikës klasike që na ka përfaqësuar më...

Zvicër/ Artisti Nik Alex Mucaj: Të gjithë ne jemi ambasadorë jashtë vendit

A jemi sot ne një shoqëri globale në krizë për shkak të koronavirusit? Për artistin shqiptar Nik Alex Mucaj, i cili jeton në Zvicër...

SHBA/ Erjon Ajazi mes gazetarisë dhe dizajnit grafik dhe “Eksperimenti” i tij

Erjon Ajazi prej vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i shkolluar në Bullgari dhe për disa vite gazetar në Shqipëri, një profesion...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...