Anisa Braho

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

AUTHOR NAME

Anisa Braho

51 POSTIME
0 KOMENTET

Itali/Redi Vyshka, shqiptari i suksesshëm në startup dhe projekti për Shqipërinë

Ëndrra përtej Adriatikut ishte Italia në vitin 1998 për Redi Vyshka, ku e priste babai i tij e bashkë me nënën dhe vëllain shkoi...

Mësimi shqip në Austri, Hazir Mehmeti: Prindërit të tregojnë vetëdije kombëtare

Një gjurmë e sotme për nesër, për gjeneratat që do të vijnë. Kështu e konsideron Hazir Mehmeti libri e tij monografik “Mësim Shqip në...

Historia e Shqipërisë së 1900-tës përmes çokollatave gjermane

Pamje të rralla vijnë nga Hamburgu i Gjermanisë kur jeta shqiptare në vitet 1900 pasqyrohet në ambalazhin e çokollatave të kompanisë "Gartmann Schokolade". Bëhet fjalë...

Intervista/ Adriatik Tafani, “kalorësi i Ballkanit” dhe suksesi në Itali

Adriatik Tafani u nis drejt Italisë në vitin 2001, kur ishte vetëm 13 vjeç, por me vete mori dhe ëndrrën e tij për hipizmin,...

Dita e Kujtesës/ Një libër për “Izraelitët në Shqipëri”

Në ditën Ndërkombëtare të Kujtesës shtëpia botuese Çabej ka sjellë një dëshmi të rrallë të një hebreu që jetoi dhe e njohu mirë Shqipërinë....

“Shoha” flet arbërisht me dramaturgun Mario Calivà

Takimi i Mario Caliva me Alberto Sed, ish i dëbuar i kampeve të përqëndrimit në Aushvic solli edhe një projekt me aktorë arbëresh "Alberto...

Shqipe Buzuku: Përse Diaspora ndikon pozitivisht në zhvillimin e vendlindjes

Shqipe Buzuku e ka pasur gjithmonë në planet e saj të studionte jashtë vendit dhe puna, vullneti, përkushtimi, kureshtja dhe pasioni e ka bërë...

“Shqiponjat e Mëndafshta”, një urë lidhëse mes Shqipërisë dhe Italisë

Tridhjetë vite më parë, Bari i Italisë ishte një nga “dyert” hyrëse për eksodin e shqiptarëve pas rrëzimit të komunizmit. Qindra e mijëra shqiptarë...

SHBA/”Lule me jorgan”, një album me këngët e emigrantëve shqiptarë të viteve ’40

Ian Nagoski është një kërkues muzikor dhe producent që jeton në Baltimore të SHBA. Për dekada me radhë ai ka prodhuar dhjetëra regjistrime të...

Pandemia/ Dr. Iris Çarçani: Është rritur niveli i ankthit në moshat e vogla

Dr. Iris Carcani-Rathwell jeton në Britaninë e madhe prej vitit 1994, dhe tashmë është një nga mjeket më të mira si psikiatre fëmijësh dhe...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...