Anisa Braho

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

AUTHOR NAME

Anisa Braho

32 POSTIME
0 KOMENTET

SHBA/”Lule me jorgan”, një album me këngët e emigrantëve shqiptarë të viteve ’40

Ian Nagoski është një kërkues muzikor dhe producent që jeton në Baltimore të SHBA. Për dekada me radhë ai ka prodhuar dhjetëra regjistrime të...

Pandemia/ Dr. Iris Çarçani: Është rritur niveli i ankthit në moshat e vogla

Dr. Iris Carcani-Rathwell jeton në Britaninë e madhe prej vitit 1994, dhe tashmë është një nga mjeket më të mira si psikiatre fëmijësh dhe...

Suedi / Milaim Makolli dhe “Burek House”, suksesi i sipërmarrjes në Malmo

Milaim Makolli jeton prej më shumë se 30 vitesh në Suedi, ku aktualisht është sipërmarrës gastronom. Rrugëtimi i tij nuk ka qenë shumë i...

Australi/ Yjësia përmes fotografit Ari Rex dhe planet që përfshijnë Shqipërinë

Mjaftoi një vizitë si turist në vitin 1998 që Arlind Rexhepaj të braktiste Italinë ku jetonte prej gjashtë vitesh për tu zhvendosur po atë...

Festa e Pavarësisë online, Viola Kaloutsi: Ka emocionet e veta

Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-kanadeze pak kohë më parë festoi 30-vjetorin e saj të themelimit, e cila lindi si një nevojë për të forcuar e...

Londër/ Mjeku Adrian Fandi: Mos përdorni dr. Google, kujdes me antibiotikët

Europa është në një situatë të re ku pjesa më e madhe e shteteve janë në valën e dytë të pandemisë. Situata është dinamike...

INTERVISTA/Aurenc Bebja: Pasioni im për arkivin dhe librat për figurat historike

Aurenc Bebja është një emër i njohur në publicistikën shqiptare. Prej kohësh i ka vënë vetes një detyrë (të cilën deri më tani e...

Kinë/ Gazetari shqiptar Edison Myrteza: Ja çfarë po ndodh me pandeminë

Kina njihet tashmë për masat drastike që mori në fillim të pandemisë, ku të gjithë mbajmë mend ato pamjet e atyre që thyenin karantinën...

“Diaspora Flet 2020″/ Ministri Majko: Diaspora po kthehet nga sasi në cilësi

Këtë të enjte nisi punimet konferenca "Diaspora Flet 2020", e cila për shkak të kushteve të pandemisë këtë vit mbahet online. Ministri i Shtetit për...

Francë/ Sopranoja Alketa Çela: Vështirësitë e operës dhe teatri në kohë pandemie

Sopranoja Alketa Çela jeton në Francë prej shumë vitesh tashmë, duke qenë një ndër zërat shqiptare të muzikës klasike që na ka përfaqësuar më...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...