Anisa Braho

E premte, 3 Dhjetor, 2021
E premte, 3 Dhjetor, 2021

AUTHOR NAME

Anisa Braho

51 POSTIME
0 KOMENTET

Av. Kristina Blushi: Sfidat e shqiptarëve në Itali, tani janë më të integruar

“Adrenalina të bën të rrëzohesh por edhe të ngjitësh një mal ëndrrash në pak kohë. Vetëm duke u rrëzuar mëson çdo të thotë të...

Itali/ Sipërmarrësi Ermal Gjuzi: Të rinjtë mos të kenë për turp bujqësinë

Kur Ermali u nis drejt Italisë nuk e kishte menduar se shumë shpejt do të ishte një sipërmarrës dhe në një fushë si bujqësia...

“Amanet votën time”, nisma e gazetares shqiptare në Itali

Me shumë gjasë shqiptarët jashtë vendit nuk do të mund të votojnë as në zgjedhjet e 25 prillit, duke qenë se nga institucioni i...

Itali/ Artur Bodini, sommelieri elitar shqiptar

Artur Bodini ishte vetëm 17 vjec kur u largua nga Shqipëria atë 7 mars 1991 drejt Italisë. Sot është një sommelier i njohur në Itali,...

Britani/ La mjekësinë për informatikën, Armand Boni dhe suksesi në teknologji

“Ti e di më mirë se çdo të bësh me jetën tënde”, ishin fjalët e familjes së Armand Bonit kur u tha se do...

Në zemër të Stambollit, dr. Arten Dyrmishi dhe buzëqeshja “Made in Albania”

Dr. Arten Dyrmishi jeton prej 14 vitesh në Stamboll, që kur shkoi për të studiuar për stomatologji me bindjen se do të kthehej në...

Çesk Jakaj, shqiptarët në Australi dhe marrëdhënia me vendlindjen

Çesk Jakaj jeton në Australi prej 30 vitesh. Ai mori guximin të arratisej drejt Jugosllavisë në një kohë që Shqipëria ishte ende në diktaturë...

Gjermani/ Biznesi i Argjira Mulaku dhe standardi i mbrojtjes së mjedisit

Argjira Mulaku është larguar drejt Gjermanisë në një moshë të vogël, për shkak të vendimit të vështirë të prindërve të saj akademikë për tu...

Cosimo Scaravaglione: Kënga arbëreshe dhe rikthimi në festival në Shqipëri

Nëse do të dëgjojmë këngën “Një serenatë për ty” do të na vijë menjëherë në mendje melodia e këndshme e vitit të largët 1994...

Ersi Bozheku, një “leksion” mbi shqiptarët jashtë dhe kontributi në Shqipëri

Abraham Lincoln do të thoshte se rregulli kryesor për avokatin, ashtu si për këdo në çdo fushë është vullneti. Falë këtij vullneti në vitet...

Të fundit

La Zvicrën për Shqipërinë/ Historia e menaxherit më të ri turistik

Krist Dodbibaj, pas studime në një ndër shkollat më të mira të profilit Hoteleri-Turizëm në Botë që ndodhet në Zvicër, do të kthehet në...

Francë/ Gati dokumentet për aplikimet deri më 5 nëntor

Ambasada shqiptare në Francë ka njoftuar mbërritjen e dokumenteve për aplikimet deri më 5 nëntor dhe ato mund të tërhiqen fizikisht pranë ambienteve të...

Omicron-Varainti më i ri i Coronavirusit, arsye për shqetësim, jo për panik

Me fillimin e sezonit të festave te fundvitit, dhe ndërsa vjeshta kthehet në dimër, Koronavirusi na ka kujtuar sërish se ka në plan të...

Greqi/ Vazhdon angazhimi i Ambasadës për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe

Angazhimi dhe mbështetja e Ambasadës shqiptare për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe vazhdon. Oficerja Koordinuese për Diasporën, znj. Joneda Dodaj,wshtw takuar me nxënësit e...

Britani/ Nesër “Royal Albert Hall” këndon shqip

Këngëtarja Vjollca Robelli-Mripa, e njohur me emrin artistik si AJO do të ngjitet mbrëmjen e nesërne në një prej skenave më të njohura botërore...