Anisa Braho

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

AUTHOR NAME

Anisa Braho

32 POSTIME
0 KOMENTET

Ersi Bozheku, një “leksion” mbi shqiptarët jashtë dhe kontributi në Shqipëri

Abraham Lincoln do të thoshte se rregulli kryesor për avokatin, ashtu si për këdo në çdo fushë është vullneti. Falë këtij vullneti në vitet...

Itali/Redi Vyshka, shqiptari i suksesshëm në startup dhe projekti për Shqipërinë

Ëndrra përtej Adriatikut ishte Italia në vitin 1998 për Redi Vyshka, ku e priste babai i tij e bashkë me nënën dhe vëllain shkoi...

Mësimi shqip në Austri, Hazir Mehmeti: Prindërit të tregojnë vetëdije kombëtare

Një gjurmë e sotme për nesër, për gjeneratat që do të vijnë. Kështu e konsideron Hazir Mehmeti libri e tij monografik “Mësim Shqip në...

Historia e Shqipërisë së 1900-tës përmes çokollatave gjermane

Pamje të rralla vijnë nga Hamburgu i Gjermanisë kur jeta shqiptare në vitet 1900 pasqyrohet në ambalazhin e çokollatave të kompanisë "Gartmann Schokolade". Bëhet fjalë...

Intervista/ Adriatik Tafani, “kalorësi i Ballkanit” dhe suksesi në Itali

Adriatik Tafani u nis drejt Italisë në vitin 2001, kur ishte vetëm 13 vjeç, por me vete mori dhe ëndrrën e tij për hipizmin,...

Dita e Kujtesës/ Një libër për “Izraelitët në Shqipëri”

Në ditën Ndërkombëtare të Kujtesës shtëpia botuese Çabej ka sjellë një dëshmi të rrallë të një hebreu që jetoi dhe e njohu mirë Shqipërinë....

Kanada/ Profesionistë shqiptarë pjesë e nismës vullnetare për informim mbi COVID

Qeveria kanadeze ka ndërmarrë një nismë për të krijuar një grup vullnetarësh për të shpërndarë informacione lidhur me COVID-19. Ky informacion do të përpunohet...

“Shoha” flet arbërisht me dramaturgun Mario Calivà

Takimi i Mario Caliva me Alberto Sed, ish i dëbuar i kampeve të përqëndrimit në Aushvic solli edhe një projekt me aktorë arbëresh "Alberto...

Shqipe Buzuku: Përse Diaspora ndikon pozitivisht në zhvillimin e vendlindjes

Shqipe Buzuku e ka pasur gjithmonë në planet e saj të studionte jashtë vendit dhe puna, vullneti, përkushtimi, kureshtja dhe pasioni e ka bërë...

“Shqiponjat e Mëndafshta”, një urë lidhëse mes Shqipërisë dhe Italisë

Tridhjetë vite më parë, Bari i Italisë ishte një nga “dyert” hyrëse për eksodin e shqiptarëve pas rrëzimit të komunizmit. Qindra e mijëra shqiptarë...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...