Britani/ Mjekja shqiptare: Vaksinohuni dhe respektoni masat

E premte, 17 Shtator, 2021
E premte, 17 Shtator, 2021

Britani/ Mjekja shqiptare: Vaksinohuni dhe respektoni masat

Mjekja Ardiana Gjini Beeley, e cila punon si specialiste e shëndetit publik në Mbretërinë e Bashkuar, është shprehur në rrjete sociale rreth situatës së pandemisë. Profesionistja shqiptare, këshillon se të gjithë duhet të vaksinohen dhe njerëzit që kanë simptoma të virusit Covid-19, duhet të izolohen edhe nga anëtarët e familjes. “Respektoni masat e jeni edhe më vigjilentë se sa masat ju obligojnë”, – shkruan ajo.

Statusi i plotë:

E merzitur shume për gjendjen e rende dhe e prekur nga vdekjet e shumta. Ndaj dhembjen me secilen familje të prekur tragjikisht dhe rende.
Bashkeqytetare, e vetmja qe tani mund t’ju mbroje eshte *eleminimi i cdo levizje jo te domosdoshme.*
Ju lutem, për te miren tuaj e të të dashurve të juaj, nese keni veq se nje simptom (jo veq njerin prej tri simptomeve kardinale të Covid: temperature, kolle, humbje shije a nuhatje) qofte:
dhembje trupi,
dhembje fyti,
zenje hundesh,
dhembje koke,
A simptome tjera virale (perfshire edhe barkqitje e dhembje barku)
– gjasat jane qe keni Covid.
• Vete izolohuni menjehere, edhe nga anetaret tuaj te familjes. Femijet dhe te rriturit. Mbani maska dyfish (dy maska nje permbi nje).
Nese mund te testoheni bejeni sa me pare. Por edhe nese nuk mund te testoheni, ju lutem, izolohuni.
Vec me ndalimin rapid te shperndarjes se metutjeshme mund te veni ca ne kontrolle situaten.
Fatkeqesisht, edhe nese neser bllokohet cdo veprimtari e levizje, numri i rasteve do vazhdoj te ngritet edhe për dhjete dite deri dy jave.
E edhe me fatkeqesisht, numri i vdekjeve edhe për me gjate.
Ju lutem, si epidemiolge e kliniciste me pervoje ju drejtohem, kursejeni personelin shendetesore – nese nuk jeni shume të semure, mos shkoni ne ambulance, klinika e spitale – vettrajtohuni ne shtepi ne izolim prej anetareve të tjere (ushqimin ju sjell dikush të dera; banjon perdoreni i fundit ne familje dhe dezinfektoni cdo pike te prekjes.) Mbani dyer e dritare hapur.
• kufizoni levizjet
• mbani maska
• ajrosni/ ventiloni dhomat
• dezinfektoni duart dhe objektet qe prekni
• vet-isolohuni nese keni edhe veq nje simptom viral.
Vaksinimi i metutjeshem eshte I domosdoshem, porse fatkeqesisht tani I vonshem për të ndaluar kete vale.
Rrespektoni masat e jeni edhe me vigjil se sa qe masat ju obligojne.
Me kujdes dhe rrespekt,
Dr Ardiana Gjini
Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. 

Mjekja Ardiana Gjini Beeley, e cila punon si specialiste e shëndetit publik në Mbretërinë e Bashkuar, është shprehur në rrjete sociale rreth situatës së pandemisë. Profesionistja shqiptare, këshillon se të gjithë duhet të vaksinohen dhe njerëzit që kanë simptoma të virusit Covid-19, duhet të izolohen edhe nga anëtarët e familjes. “Respektoni masat e jeni edhe më vigjilentë se sa masat ju obligojnë”, – shkruan ajo.

Statusi i plotë:

E merzitur shume për gjendjen e rende dhe e prekur nga vdekjet e shumta. Ndaj dhembjen me secilen familje të prekur tragjikisht dhe rende.
Bashkeqytetare, e vetmja qe tani mund t’ju mbroje eshte *eleminimi i cdo levizje jo te domosdoshme.*
Ju lutem, për te miren tuaj e të të dashurve të juaj, nese keni veq se nje simptom (jo veq njerin prej tri simptomeve kardinale të Covid: temperature, kolle, humbje shije a nuhatje) qofte:
dhembje trupi,
dhembje fyti,
zenje hundesh,
dhembje koke,
A simptome tjera virale (perfshire edhe barkqitje e dhembje barku)
– gjasat jane qe keni Covid.
• Vete izolohuni menjehere, edhe nga anetaret tuaj te familjes. Femijet dhe te rriturit. Mbani maska dyfish (dy maska nje permbi nje).
Nese mund te testoheni bejeni sa me pare. Por edhe nese nuk mund te testoheni, ju lutem, izolohuni.
Vec me ndalimin rapid te shperndarjes se metutjeshme mund te veni ca ne kontrolle situaten.
Fatkeqesisht, edhe nese neser bllokohet cdo veprimtari e levizje, numri i rasteve do vazhdoj te ngritet edhe për dhjete dite deri dy jave.
E edhe me fatkeqesisht, numri i vdekjeve edhe për me gjate.
Ju lutem, si epidemiolge e kliniciste me pervoje ju drejtohem, kursejeni personelin shendetesore – nese nuk jeni shume të semure, mos shkoni ne ambulance, klinika e spitale – vettrajtohuni ne shtepi ne izolim prej anetareve të tjere (ushqimin ju sjell dikush të dera; banjon perdoreni i fundit ne familje dhe dezinfektoni cdo pike te prekjes.) Mbani dyer e dritare hapur.
• kufizoni levizjet
• mbani maska
• ajrosni/ ventiloni dhomat
• dezinfektoni duart dhe objektet qe prekni
• vet-isolohuni nese keni edhe veq nje simptom viral.
Vaksinimi i metutjeshem eshte I domosdoshem, porse fatkeqesisht tani I vonshem për të ndaluar kete vale.
Rrespektoni masat e jeni edhe me vigjil se sa qe masat ju obligojne.
Me kujdes dhe rrespekt,
Dr Ardiana Gjini
Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.