Kur diferencën e bën vetëm 10 gram, Briken Calja fiton vetëm dy medalje

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Kur diferencën e bën vetëm 10 gram, Briken Calja fiton vetëm dy medalje

Për vetëm 10 gramë më shumë të rivalit të tij Briken Calja ka humbur medaljen e bronztë në stilin e shkëputjes në kampionatin europian të peshëngritjes.

Kampioni në fuqi u tregua i saktë vetëm në provën e parë me 152 kg ndërsa në dy provat e tjera me 157 kg nuk arriti të mbante shtangën lart.

Në fund pesha trupore e penalizoi në renditje ku 10 gramë më shumë se rivali e tij e nxori nga zona e medaljes.

Sportisti nga Elbasani fitoi medalje argjendi në shtytje, në kategorinë 73 kg. Ndërsa në dygarësh, Çalja fitoi medalje bronzi.

Në podium, organizatorët i kishin marrë të gjitha masat kundër përhapjes së Covid-19, me peshëngritësit dhe vajzat që dorëzojnë medaljet, të gjithë me maska.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. 

Për vetëm 10 gramë më shumë të rivalit të tij Briken Calja ka humbur medaljen e bronztë në stilin e shkëputjes në kampionatin europian të peshëngritjes.

Kampioni në fuqi u tregua i saktë vetëm në provën e parë me 152 kg ndërsa në dy provat e tjera me 157 kg nuk arriti të mbante shtangën lart.

Në fund pesha trupore e penalizoi në renditje ku 10 gramë më shumë se rivali e tij e nxori nga zona e medaljes.

Sportisti nga Elbasani fitoi medalje argjendi në shtytje, në kategorinë 73 kg. Ndërsa në dygarësh, Çalja fitoi medalje bronzi.

Në podium, organizatorët i kishin marrë të gjitha masat kundër përhapjes së Covid-19, me peshëngritësit dhe vajzat që dorëzojnë medaljet, të gjithë me maska.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.