Mjeku Troci: Italia është larg imunitetit të tufës

E diel, 28 Shkurt, 2021
E diel, 28 Shkurt, 2021

Mjeku Troci: Italia është larg imunitetit të tufës

Mjeku shqiptar në Itali, Albert Troci u shpreh se deri më tani në Itali janë vaksinuar 3.1 milionë qytetarë dhe se ka përfunduar procesi i vaksinimit të bluzave të bardha.

Gjithsesi, mjeku tha se edhe Italia është shumë larg asaj që të quhet imuniteti i tufës, pasi duhet të vaksinohet minimumi 5% e popullatës.

“Në Itali ka pasur luhatje të kurbës së infektimeve dhe vdekjeve, por jo një rënie ose ngritje të ndjeshme. Kohët e fundit shqetësimet më të mëdha po i japin variantet e reja, në spitalin ku unë punoj pjesa më e madhe e të shtruarve janë me variantin e ri. Që nga ditë e sotme 4 qytete në Lombardi do të kthehen në zona të kuqe. Për këtë izolim kanë ndikuar edhe rritja e varianteve të mutacionit anglez, pasi në Itali 20 % e të infektuarve janë me variantin e ri. Virusi ri përhapet më shpejt dhe në vetvete virusi mund të ketë një ngarkesë virale më të lartë. Italia me vaksinimin po ecën mirë, deri tani janë vaksinuar 3.1 milionë banorë, pothuajse të gjithë bluzat e bardha janë vaksinuar. Jemi shumë larg drejt asaj që quhet imunitet i tufës, sepse vetëm rreth 5 % e popullsisë është vaksinuar”, u shpreh mjeku Troci në “Euronews Albania”.

Ai tregoi sse vaksina italiane është ende në fazë testimi. Sipas tij, aktualisht jemi në fazën që duhet të vaksinohen sa më shpejt shumë persona të tjerë, duke qenë se në qarkullim janë edhe shumë mutacione të COVID-19.

Ndërsa, për vaksinën italiane ai tha se është në fazën e tretë të testimit dhe shpreson që së shpejti të jetë në treg edhe një armë e re kundër COVID-19.

Për vaksinat ruse dhe kineze, ai tha se nëse ka të dhëna shkencore që vaksina është e sigurt dhe funksionon nuk ka arsye pse BE-ja t’i mbyllë derën kësaj ndihme.

“Është e pakonceptueshme në këtë luftë të  mos marrim një ndihmë që na ofrohet”, përfundoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.  

Mjeku shqiptar në Itali, Albert Troci u shpreh se deri më tani në Itali janë vaksinuar 3.1 milionë qytetarë dhe se ka përfunduar procesi i vaksinimit të bluzave të bardha.

Gjithsesi, mjeku tha se edhe Italia është shumë larg asaj që të quhet imuniteti i tufës, pasi duhet të vaksinohet minimumi 5% e popullatës.

“Në Itali ka pasur luhatje të kurbës së infektimeve dhe vdekjeve, por jo një rënie ose ngritje të ndjeshme. Kohët e fundit shqetësimet më të mëdha po i japin variantet e reja, në spitalin ku unë punoj pjesa më e madhe e të shtruarve janë me variantin e ri. Që nga ditë e sotme 4 qytete në Lombardi do të kthehen në zona të kuqe. Për këtë izolim kanë ndikuar edhe rritja e varianteve të mutacionit anglez, pasi në Itali 20 % e të infektuarve janë me variantin e ri. Virusi ri përhapet më shpejt dhe në vetvete virusi mund të ketë një ngarkesë virale më të lartë. Italia me vaksinimin po ecën mirë, deri tani janë vaksinuar 3.1 milionë banorë, pothuajse të gjithë bluzat e bardha janë vaksinuar. Jemi shumë larg drejt asaj që quhet imunitet i tufës, sepse vetëm rreth 5 % e popullsisë është vaksinuar”, u shpreh mjeku Troci në “Euronews Albania”.

Ai tregoi sse vaksina italiane është ende në fazë testimi. Sipas tij, aktualisht jemi në fazën që duhet të vaksinohen sa më shpejt shumë persona të tjerë, duke qenë se në qarkullim janë edhe shumë mutacione të COVID-19.

Ndërsa, për vaksinën italiane ai tha se është në fazën e tretë të testimit dhe shpreson që së shpejti të jetë në treg edhe një armë e re kundër COVID-19.

Për vaksinat ruse dhe kineze, ai tha se nëse ka të dhëna shkencore që vaksina është e sigurt dhe funksionon nuk ka arsye pse BE-ja t’i mbyllë derën kësaj ndihme.

“Është e pakonceptueshme në këtë luftë të  mos marrim një ndihmë që na ofrohet”, përfundoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.