108 vite nga lindja e poetit arbëresh Domenik Mauri

E enjte, 28 Janar, 2021
E enjte, 28 Janar, 2021

108 vite nga lindja e poetit arbëresh Domenik Mauri

Poeti arbëresh Domenik Mauri, i njohur si figurë patriotike dhe luftëtar i lirisë lindi më 13 janar 1913 në Kalabri.

Ai ishte një nga liderët më të shquar të revolucionit të vitit 1848  në Kalabri dhe pas një periudhe emigrimi në ishujt jonianë dhe në Romë, u bë një nga ndjekësit e shumtë të Giuseppe Garibaldi-t, të cilin e ndoqi deri në Marsejë.

Ai ishte një poet i shquar, por vargjet i tij i shkroi vetëm në gjuhën italiane.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. 

Poeti arbëresh Domenik Mauri, i njohur si figurë patriotike dhe luftëtar i lirisë lindi më 13 janar 1913 në Kalabri.

Ai ishte një nga liderët më të shquar të revolucionit të vitit 1848  në Kalabri dhe pas një periudhe emigrimi në ishujt jonianë dhe në Romë, u bë një nga ndjekësit e shumtë të Giuseppe Garibaldi-t, të cilin e ndoqi deri në Marsejë.

Ai ishte një poet i shquar, por vargjet i tij i shkroi vetëm në gjuhën italiane.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.