Rey Manaj talent ne rritje

E diel, 14 Prill, 2024
E diel, 14 Prill, 2024

Rey Manaj talent ne rritje

Rey Aldo Manaj lindur më 24 shkurt 1997 është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin spanjoll Barcelona B dhe kombëtaren shqiptare.
Manaj lindur në Lushnje emigroi në Itali me familjen e tij. Ishte Italia vendi ku ai nisi karrierën si futbollist, fillimisht duke luajtur me Piacenzën në moshën 11 vjeç.Ai gjithashtu pati dy prova të pasuksesshme në akademitë e klubeve elitare Milan dhe Atalanta. Pasi u bashkua me akademinë e Piacenzës, Manaj arriti sukses kolektiv dhe individual Në vitin 2012, akademia e drejtuar nga familja e Leonardo Garillit shpalli falimentin duke bërë që Manaj të kalonte te U.S. Cremonese.

Në vitin 2013, Manaj u huazua te akademia e të rinjëve të Sampdorias e drejtuar nga Pedone. Gjatë një ndeshje stërvitore ndaj ekipit të parë, Manaj gjuajti nga mesi i fushës pasi pa vendosjen e gabuar të portierit Júnior da Costa, megjithatë, gjuajtja e tij përfundoi jashtë. Kjo bëri që trajneri Pedone ta paralajmëronte duke i thënë: “Nëse e përsërit herës tjetër do të të zëvëndësoj!” Disa javë më pas, Manaj e përsëriti atë gjuajtje në ndeshjen ndaj primaverës së Sienës, këtë herë duke shënuar. Duke kujtuar se çfarë kishte ndodhur në stërvitje disa javë më para, Manaj ju drejtua Pedones: “Trajner, a është mirë kështu?
Sampdoria kishte mundësi për të blerë përfundimisht kartonin e lojtarit pas përfundimit të huazimit më 30 qershor 2014 për 300,000 €, por pas një ndryshimi në pronësi, koha e marrëveshjes mbaroi duke bërë që Manaj të rikthehej te Cremonese. Megjithatë, Sampdoria u paraqiti kërkesën për të blerë Manaj pas 30 qershorit, por presidenti i Cremoneses, Luigi Simoni, tashmë kërkonte 700,000 € për një marrëveshje bashkpronësie, por Sampdoria refuzoi.

 

Në një intervistë të dhënë në vitin 2014, Manaj deklaroi se ëndërra e tij ishte të përfaqsonte kombëtaren shqiptare.Ai mori ftesën e parë në kombëtaren për ndeshjen miqësore kundër Kosovës, të cilën ai e kremtoi duke shënuar gol vetëm 13 sekonda pasi ishte aktivizuar në lojë si zëvëndësues, duke vendosur dy rekorde për Shqipërinë: lojtari më i ri që shënon gol dhe goli më i shpejtë i shënuar nga një lojtar zëvëndësues. Ndeshja e luajtur në Prishtinë u mbyll në barazim 2–2.Manaj ja dedikoi golin familjes së tij.
Në një intervistë të dhënë në tetor 2015, trajneri i kombëtares Gianni De Biasi deklaroi se Manaj mund të ishte pjesë e ekipit që do të luante në UEFA Euro 2016 në Francë, megjithatë në maj 2016, Manaj nuk ishte pjesë e listës paraprake me 27 lojtarë.  Frymëmarrje për arkat e Interit dhe dritë në fund të tunelit për Rey Manaj. Pas një kalvari të gjatë huazimesh, sulmuesi i kombëtares shqiptare ka bindur më në fund një skuadër për të blerë përfundimisht kartonin e tij.

Bomberi i lindur në Lushnje do të jetë zyrtarisht pjesë e Albacete në Segunda Division, kategoria e dytë në Spanjë. Për kartonin e sulmuesit që shënoi 7 gola në 30 takime në sezonin e shkuar, Albacete pagoi plot 2.5 milionë euro.
“Ne jemi shumë të lumtur për këtë nënshkrim. Manaj është një lojtar i ri dhe ne e kam ndjekur atë për një kohë të gjatë. Ai na jep gëzim në të tashmen dhe e dimë se ai do të na japë edhe më shumë gëzim në të ardhmen. “-tha drejtori sportiv Mauro Perez në faqen e internetit të klubit.
Manaj ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare dhe e lë Interin. Me zikaltërit, Manaj luajti vetëm gjashtë ndeshje për ekipin e parë. Roberto Mancini i dha mundësinë të debutojë kundër Cagliarit në dhjetor të vitit 2015, së bashku me pesë paraqitjet e gdhendur në mes të Serie A dhe Kupës së Italisë.

Më 20 janar 2020, Manaj u transferua te Barcelona B në Segunda División B duke firmosur një kontratë për tre vite e gjysëm, me klubin që i vendosi klauzolën e lirimit 50 milion €. Sipas raportimeve, Barcelona pagoi 700,000 € me 2 milion € pagesë shtesë bazuar në performancat e lojtarit gjatë kësaj kohe.] Ai debutoi vetëm pesë ditë më vonë në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Ejeas pasi ishte emëruar në formacionin titullar.
Më 29 janar, Manaj u stërvit me ekipin e parë të Barcelonës për herë të parë, dhe më 14 shkurt, ai u thirr nga trajneri Quique Setien për ndeshjen e kampionatit kundër Getafes, duke u bërë shqiptari i parë që përfshihet në ekip. Ai ishte një zëvëndësim i papërdorur me Barcelonën që fitoi 2–1 në Camp Nou.

Burimi origjinal këtu:

 

Rey Aldo Manaj lindur më 24 shkurt 1997 është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin spanjoll Barcelona B dhe kombëtaren shqiptare.
Manaj lindur në Lushnje emigroi në Itali me familjen e tij. Ishte Italia vendi ku ai nisi karrierën si futbollist, fillimisht duke luajtur me Piacenzën në moshën 11 vjeç.Ai gjithashtu pati dy prova të pasuksesshme në akademitë e klubeve elitare Milan dhe Atalanta. Pasi u bashkua me akademinë e Piacenzës, Manaj arriti sukses kolektiv dhe individual Në vitin 2012, akademia e drejtuar nga familja e Leonardo Garillit shpalli falimentin duke bërë që Manaj të kalonte te U.S. Cremonese.

Në vitin 2013, Manaj u huazua te akademia e të rinjëve të Sampdorias e drejtuar nga Pedone. Gjatë një ndeshje stërvitore ndaj ekipit të parë, Manaj gjuajti nga mesi i fushës pasi pa vendosjen e gabuar të portierit Júnior da Costa, megjithatë, gjuajtja e tij përfundoi jashtë. Kjo bëri që trajneri Pedone ta paralajmëronte duke i thënë: “Nëse e përsërit herës tjetër do të të zëvëndësoj!” Disa javë më pas, Manaj e përsëriti atë gjuajtje në ndeshjen ndaj primaverës së Sienës, këtë herë duke shënuar. Duke kujtuar se çfarë kishte ndodhur në stërvitje disa javë më para, Manaj ju drejtua Pedones: “Trajner, a është mirë kështu?
Sampdoria kishte mundësi për të blerë përfundimisht kartonin e lojtarit pas përfundimit të huazimit më 30 qershor 2014 për 300,000 €, por pas një ndryshimi në pronësi, koha e marrëveshjes mbaroi duke bërë që Manaj të rikthehej te Cremonese. Megjithatë, Sampdoria u paraqiti kërkesën për të blerë Manaj pas 30 qershorit, por presidenti i Cremoneses, Luigi Simoni, tashmë kërkonte 700,000 € për një marrëveshje bashkpronësie, por Sampdoria refuzoi.

 

Në një intervistë të dhënë në vitin 2014, Manaj deklaroi se ëndërra e tij ishte të përfaqsonte kombëtaren shqiptare.Ai mori ftesën e parë në kombëtaren për ndeshjen miqësore kundër Kosovës, të cilën ai e kremtoi duke shënuar gol vetëm 13 sekonda pasi ishte aktivizuar në lojë si zëvëndësues, duke vendosur dy rekorde për Shqipërinë: lojtari më i ri që shënon gol dhe goli më i shpejtë i shënuar nga një lojtar zëvëndësues. Ndeshja e luajtur në Prishtinë u mbyll në barazim 2–2.Manaj ja dedikoi golin familjes së tij.
Në një intervistë të dhënë në tetor 2015, trajneri i kombëtares Gianni De Biasi deklaroi se Manaj mund të ishte pjesë e ekipit që do të luante në UEFA Euro 2016 në Francë, megjithatë në maj 2016, Manaj nuk ishte pjesë e listës paraprake me 27 lojtarë.  Frymëmarrje për arkat e Interit dhe dritë në fund të tunelit për Rey Manaj. Pas një kalvari të gjatë huazimesh, sulmuesi i kombëtares shqiptare ka bindur më në fund një skuadër për të blerë përfundimisht kartonin e tij.

Bomberi i lindur në Lushnje do të jetë zyrtarisht pjesë e Albacete në Segunda Division, kategoria e dytë në Spanjë. Për kartonin e sulmuesit që shënoi 7 gola në 30 takime në sezonin e shkuar, Albacete pagoi plot 2.5 milionë euro.
“Ne jemi shumë të lumtur për këtë nënshkrim. Manaj është një lojtar i ri dhe ne e kam ndjekur atë për një kohë të gjatë. Ai na jep gëzim në të tashmen dhe e dimë se ai do të na japë edhe më shumë gëzim në të ardhmen. “-tha drejtori sportiv Mauro Perez në faqen e internetit të klubit.
Manaj ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare dhe e lë Interin. Me zikaltërit, Manaj luajti vetëm gjashtë ndeshje për ekipin e parë. Roberto Mancini i dha mundësinë të debutojë kundër Cagliarit në dhjetor të vitit 2015, së bashku me pesë paraqitjet e gdhendur në mes të Serie A dhe Kupës së Italisë.

Më 20 janar 2020, Manaj u transferua te Barcelona B në Segunda División B duke firmosur një kontratë për tre vite e gjysëm, me klubin që i vendosi klauzolën e lirimit 50 milion €. Sipas raportimeve, Barcelona pagoi 700,000 € me 2 milion € pagesë shtesë bazuar në performancat e lojtarit gjatë kësaj kohe.] Ai debutoi vetëm pesë ditë më vonë në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Ejeas pasi ishte emëruar në formacionin titullar.
Më 29 janar, Manaj u stërvit me ekipin e parë të Barcelonës për herë të parë, dhe më 14 shkurt, ai u thirr nga trajneri Quique Setien për ndeshjen e kampionatit kundër Getafes, duke u bërë shqiptari i parë që përfshihet në ekip. Ai ishte një zëvëndësim i papërdorur me Barcelonën që fitoi 2–1 në Camp Nou.

Burimi origjinal këtu:

 

Rey Aldo Manaj lindur më 24 shkurt 1997 është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin spanjoll Barcelona B dhe kombëtaren shqiptare.
Manaj lindur në Lushnje emigroi në Itali me familjen e tij. Ishte Italia vendi ku ai nisi karrierën si futbollist, fillimisht duke luajtur me Piacenzën në moshën 11 vjeç.Ai gjithashtu pati dy prova të pasuksesshme në akademitë e klubeve elitare Milan dhe Atalanta. Pasi u bashkua me akademinë e Piacenzës, Manaj arriti sukses kolektiv dhe individual Në vitin 2012, akademia e drejtuar nga familja e Leonardo Garillit shpalli falimentin duke bërë që Manaj të kalonte te U.S. Cremonese.

Në vitin 2013, Manaj u huazua te akademia e të rinjëve të Sampdorias e drejtuar nga Pedone. Gjatë një ndeshje stërvitore ndaj ekipit të parë, Manaj gjuajti nga mesi i fushës pasi pa vendosjen e gabuar të portierit Júnior da Costa, megjithatë, gjuajtja e tij përfundoi jashtë. Kjo bëri që trajneri Pedone ta paralajmëronte duke i thënë: “Nëse e përsërit herës tjetër do të të zëvëndësoj!” Disa javë më pas, Manaj e përsëriti atë gjuajtje në ndeshjen ndaj primaverës së Sienës, këtë herë duke shënuar. Duke kujtuar se çfarë kishte ndodhur në stërvitje disa javë më para, Manaj ju drejtua Pedones: “Trajner, a është mirë kështu?
Sampdoria kishte mundësi për të blerë përfundimisht kartonin e lojtarit pas përfundimit të huazimit më 30 qershor 2014 për 300,000 €, por pas një ndryshimi në pronësi, koha e marrëveshjes mbaroi duke bërë që Manaj të rikthehej te Cremonese. Megjithatë, Sampdoria u paraqiti kërkesën për të blerë Manaj pas 30 qershorit, por presidenti i Cremoneses, Luigi Simoni, tashmë kërkonte 700,000 € për një marrëveshje bashkpronësie, por Sampdoria refuzoi.

 

Në një intervistë të dhënë në vitin 2014, Manaj deklaroi se ëndërra e tij ishte të përfaqsonte kombëtaren shqiptare.Ai mori ftesën e parë në kombëtaren për ndeshjen miqësore kundër Kosovës, të cilën ai e kremtoi duke shënuar gol vetëm 13 sekonda pasi ishte aktivizuar në lojë si zëvëndësues, duke vendosur dy rekorde për Shqipërinë: lojtari më i ri që shënon gol dhe goli më i shpejtë i shënuar nga një lojtar zëvëndësues. Ndeshja e luajtur në Prishtinë u mbyll në barazim 2–2.Manaj ja dedikoi golin familjes së tij.
Në një intervistë të dhënë në tetor 2015, trajneri i kombëtares Gianni De Biasi deklaroi se Manaj mund të ishte pjesë e ekipit që do të luante në UEFA Euro 2016 në Francë, megjithatë në maj 2016, Manaj nuk ishte pjesë e listës paraprake me 27 lojtarë.  Frymëmarrje për arkat e Interit dhe dritë në fund të tunelit për Rey Manaj. Pas një kalvari të gjatë huazimesh, sulmuesi i kombëtares shqiptare ka bindur më në fund një skuadër për të blerë përfundimisht kartonin e tij.

Bomberi i lindur në Lushnje do të jetë zyrtarisht pjesë e Albacete në Segunda Division, kategoria e dytë në Spanjë. Për kartonin e sulmuesit që shënoi 7 gola në 30 takime në sezonin e shkuar, Albacete pagoi plot 2.5 milionë euro.
“Ne jemi shumë të lumtur për këtë nënshkrim. Manaj është një lojtar i ri dhe ne e kam ndjekur atë për një kohë të gjatë. Ai na jep gëzim në të tashmen dhe e dimë se ai do të na japë edhe më shumë gëzim në të ardhmen. “-tha drejtori sportiv Mauro Perez në faqen e internetit të klubit.
Manaj ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare dhe e lë Interin. Me zikaltërit, Manaj luajti vetëm gjashtë ndeshje për ekipin e parë. Roberto Mancini i dha mundësinë të debutojë kundër Cagliarit në dhjetor të vitit 2015, së bashku me pesë paraqitjet e gdhendur në mes të Serie A dhe Kupës së Italisë.

Më 20 janar 2020, Manaj u transferua te Barcelona B në Segunda División B duke firmosur një kontratë për tre vite e gjysëm, me klubin që i vendosi klauzolën e lirimit 50 milion €. Sipas raportimeve, Barcelona pagoi 700,000 € me 2 milion € pagesë shtesë bazuar në performancat e lojtarit gjatë kësaj kohe.] Ai debutoi vetëm pesë ditë më vonë në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Ejeas pasi ishte emëruar në formacionin titullar.
Më 29 janar, Manaj u stërvit me ekipin e parë të Barcelonës për herë të parë, dhe më 14 shkurt, ai u thirr nga trajneri Quique Setien për ndeshjen e kampionatit kundër Getafes, duke u bërë shqiptari i parë që përfshihet në ekip. Ai ishte një zëvëndësim i papërdorur me Barcelonën që fitoi 2–1 në Camp Nou.

Burimi origjinal këtu: