Armando Sadiku me hapa të vegjël drejt sukseseve të mëdha

E mërkurë, 17 Prill, 2024
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Armando Sadiku me hapa të vegjël drejt sukseseve të mëdha

Armando Sadiku, futbollisti shqiptar karrierën e tij e ka nisur në Kategorinë e Parë Turbina Cërrik në 2007. Dhe hap pas hapi arriti të firmosë kontratë me klubin Zvicerian në Zurich në Super Ligën e Zviceriane .Duke mbyllur kështu aventurën e tij me Luganon në 2013.
Nuk mund të lëmë pa përmendur se Sadiku ka qenë golashënuesi më i mirë në Kombëtaren Shqiptare. Ku edhe në intervistat e dhëna ai ka thënë:c“Çdokush që më njeh, e di se sa ambicioz jam. Gjithmonë jap 100% tim në fushën e lojës”, kjo mesa duket e ka ndihmuar Sadikun ne triumfimet e tij.

Trajneri Gianni De Biasi e thirri Sadikun për ndeshjen miqësore kundër Gjeorgjisë në Tiblisi më 29 Shkurt 2012. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren duke hyrë në fushën e lojës në minutën e 82-të në vend të debutuesit dhe shënuesit Edgar Çani, duke mos shmangur dot humbjen 2–1 për Shqipërinë. Ai më pas u thirr edhe për miqësoret e muajit maj kundër Iranit dhe Katarit, ku ai luajti dy herë si zëvëndësues, me Shqipërinë që i fitoi të dyja ndeshjet. Sadiku shënoi golin e parë me kombëtaren në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të Kupës së Botës 2014 kundër Qipros, duke shënuar në pjesën e parë pas një krosimi të Alban Mehës. Ndeshja përfundoi me fitoren e Shqipërisë 3–1.

Sadiku rinovoi fillimisht kontratën edhe për një tjetër vit me Levantën, deri në vitin 2021, për tu transferuar më pas tek Malaga në formë huazimi më të drejtë blerje për 1 milion euro. Me këtë lëvizje, Levenate ashtu si Inter, shmang largimin e tij me parametra zero.
“Jam shumë i lumtur që jam këtu te Levante. Shokët e ekipit janë treguar shumë të mirë dhe jam i kënaqur që gjendem këtu për të luajtur në 6 muajt e ardhshëm. Skuadra më ka ndihmuar duke filluar nga dita e parë e stërvitjes. Ky është një hap i madh për karrierën time dhe jam i kënaqur që Levante më dha mundësinë për të luajtur në La Liga.
Levante në faqen zyrtare i ka uruar në shqip mirëseardhjen Sadikut për të cilin ka paguar 1 mln euro për të blerë kartonin nga polakët e Legias. Sadiku do të vihet menjëherë në dispozicion të trajnerit ndërsa tek Legia e Varshavës nuk gjeti shumë hapësira duke shënuar vetëm dy gola ne ate sezon.

Pas huazimit nga Levante tek Malaga me te drejte blerje per 1 mln euro duket se Sadiku ka gjetur hapesirat e duhura per tu aktivizuar.
Armando Sadiku nuk di të ndalet dhe po kthehet në çdo ndeshje protagonist për Malagan.
Sulmuesi i Kombëtares ka gjetur golin e 7-të në kampionat për Malagën. Sadiku këtë herë i ka shënuar Lugos, në një ndeshje të vlefshme për javën e 21-të të Segunda Divison.
Sadiku ka lindur me 27 maj 1991 në Bashkinë e Elbasanit,Cërrik. Babai i tij është nga Trebishti dhe mamaja e tij ështe nga Podujeva Kosovë. Sadiku ka lidhje me Taulant dhe Granit Xhaka nga ana e mamasë. Ai gjithashtu ka dhe pashaportë Bullgare. Vëllai i tij, Sherif Sadiku, është gjithashtu një futbollist profesionist që luan për Shkumbinin, Peqin në Divizionin e Parë Shqiptar. Sadiku ka cituar modelin e tij të rolit dhe futbollistin e preferuar të sulmuesit suedez Zlatan Ibrahimoviç dhe është gjithashtu fans i klubit italian Inter.

Më 30 dhjetor 2016, Sadiku u vleresua “Qytetar Nderi” i Elbasanit për kontributin e tij në sport.

Burimi origjinal këtu:

 

Armando Sadiku, futbollisti shqiptar karrierën e tij e ka nisur në Kategorinë e Parë Turbina Cërrik në 2007. Dhe hap pas hapi arriti të firmosë kontratë me klubin Zvicerian në Zurich në Super Ligën e Zviceriane .Duke mbyllur kështu aventurën e tij me Luganon në 2013.
Nuk mund të lëmë pa përmendur se Sadiku ka qenë golashënuesi më i mirë në Kombëtaren Shqiptare. Ku edhe në intervistat e dhëna ai ka thënë:c“Çdokush që më njeh, e di se sa ambicioz jam. Gjithmonë jap 100% tim në fushën e lojës”, kjo mesa duket e ka ndihmuar Sadikun ne triumfimet e tij.

Trajneri Gianni De Biasi e thirri Sadikun për ndeshjen miqësore kundër Gjeorgjisë në Tiblisi më 29 Shkurt 2012. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren duke hyrë në fushën e lojës në minutën e 82-të në vend të debutuesit dhe shënuesit Edgar Çani, duke mos shmangur dot humbjen 2–1 për Shqipërinë. Ai më pas u thirr edhe për miqësoret e muajit maj kundër Iranit dhe Katarit, ku ai luajti dy herë si zëvëndësues, me Shqipërinë që i fitoi të dyja ndeshjet. Sadiku shënoi golin e parë me kombëtaren në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të Kupës së Botës 2014 kundër Qipros, duke shënuar në pjesën e parë pas një krosimi të Alban Mehës. Ndeshja përfundoi me fitoren e Shqipërisë 3–1.

Sadiku rinovoi fillimisht kontratën edhe për një tjetër vit me Levantën, deri në vitin 2021, për tu transferuar më pas tek Malaga në formë huazimi më të drejtë blerje për 1 milion euro. Me këtë lëvizje, Levenate ashtu si Inter, shmang largimin e tij me parametra zero.
“Jam shumë i lumtur që jam këtu te Levante. Shokët e ekipit janë treguar shumë të mirë dhe jam i kënaqur që gjendem këtu për të luajtur në 6 muajt e ardhshëm. Skuadra më ka ndihmuar duke filluar nga dita e parë e stërvitjes. Ky është një hap i madh për karrierën time dhe jam i kënaqur që Levante më dha mundësinë për të luajtur në La Liga.
Levante në faqen zyrtare i ka uruar në shqip mirëseardhjen Sadikut për të cilin ka paguar 1 mln euro për të blerë kartonin nga polakët e Legias. Sadiku do të vihet menjëherë në dispozicion të trajnerit ndërsa tek Legia e Varshavës nuk gjeti shumë hapësira duke shënuar vetëm dy gola ne ate sezon.

Pas huazimit nga Levante tek Malaga me te drejte blerje per 1 mln euro duket se Sadiku ka gjetur hapesirat e duhura per tu aktivizuar.
Armando Sadiku nuk di të ndalet dhe po kthehet në çdo ndeshje protagonist për Malagan.
Sulmuesi i Kombëtares ka gjetur golin e 7-të në kampionat për Malagën. Sadiku këtë herë i ka shënuar Lugos, në një ndeshje të vlefshme për javën e 21-të të Segunda Divison.
Sadiku ka lindur me 27 maj 1991 në Bashkinë e Elbasanit,Cërrik. Babai i tij është nga Trebishti dhe mamaja e tij ështe nga Podujeva Kosovë. Sadiku ka lidhje me Taulant dhe Granit Xhaka nga ana e mamasë. Ai gjithashtu ka dhe pashaportë Bullgare. Vëllai i tij, Sherif Sadiku, është gjithashtu një futbollist profesionist që luan për Shkumbinin, Peqin në Divizionin e Parë Shqiptar. Sadiku ka cituar modelin e tij të rolit dhe futbollistin e preferuar të sulmuesit suedez Zlatan Ibrahimoviç dhe është gjithashtu fans i klubit italian Inter.

Më 30 dhjetor 2016, Sadiku u vleresua “Qytetar Nderi” i Elbasanit për kontributin e tij në sport.

Burimi origjinal këtu:

 

Armando Sadiku, futbollisti shqiptar karrierën e tij e ka nisur në Kategorinë e Parë Turbina Cërrik në 2007. Dhe hap pas hapi arriti të firmosë kontratë me klubin Zvicerian në Zurich në Super Ligën e Zviceriane .Duke mbyllur kështu aventurën e tij me Luganon në 2013.
Nuk mund të lëmë pa përmendur se Sadiku ka qenë golashënuesi më i mirë në Kombëtaren Shqiptare. Ku edhe në intervistat e dhëna ai ka thënë:c“Çdokush që më njeh, e di se sa ambicioz jam. Gjithmonë jap 100% tim në fushën e lojës”, kjo mesa duket e ka ndihmuar Sadikun ne triumfimet e tij.

Trajneri Gianni De Biasi e thirri Sadikun për ndeshjen miqësore kundër Gjeorgjisë në Tiblisi më 29 Shkurt 2012. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren duke hyrë në fushën e lojës në minutën e 82-të në vend të debutuesit dhe shënuesit Edgar Çani, duke mos shmangur dot humbjen 2–1 për Shqipërinë. Ai më pas u thirr edhe për miqësoret e muajit maj kundër Iranit dhe Katarit, ku ai luajti dy herë si zëvëndësues, me Shqipërinë që i fitoi të dyja ndeshjet. Sadiku shënoi golin e parë me kombëtaren në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të Kupës së Botës 2014 kundër Qipros, duke shënuar në pjesën e parë pas një krosimi të Alban Mehës. Ndeshja përfundoi me fitoren e Shqipërisë 3–1.

Sadiku rinovoi fillimisht kontratën edhe për një tjetër vit me Levantën, deri në vitin 2021, për tu transferuar më pas tek Malaga në formë huazimi më të drejtë blerje për 1 milion euro. Me këtë lëvizje, Levenate ashtu si Inter, shmang largimin e tij me parametra zero.
“Jam shumë i lumtur që jam këtu te Levante. Shokët e ekipit janë treguar shumë të mirë dhe jam i kënaqur që gjendem këtu për të luajtur në 6 muajt e ardhshëm. Skuadra më ka ndihmuar duke filluar nga dita e parë e stërvitjes. Ky është një hap i madh për karrierën time dhe jam i kënaqur që Levante më dha mundësinë për të luajtur në La Liga.
Levante në faqen zyrtare i ka uruar në shqip mirëseardhjen Sadikut për të cilin ka paguar 1 mln euro për të blerë kartonin nga polakët e Legias. Sadiku do të vihet menjëherë në dispozicion të trajnerit ndërsa tek Legia e Varshavës nuk gjeti shumë hapësira duke shënuar vetëm dy gola ne ate sezon.

Pas huazimit nga Levante tek Malaga me te drejte blerje per 1 mln euro duket se Sadiku ka gjetur hapesirat e duhura per tu aktivizuar.
Armando Sadiku nuk di të ndalet dhe po kthehet në çdo ndeshje protagonist për Malagan.
Sulmuesi i Kombëtares ka gjetur golin e 7-të në kampionat për Malagën. Sadiku këtë herë i ka shënuar Lugos, në një ndeshje të vlefshme për javën e 21-të të Segunda Divison.
Sadiku ka lindur me 27 maj 1991 në Bashkinë e Elbasanit,Cërrik. Babai i tij është nga Trebishti dhe mamaja e tij ështe nga Podujeva Kosovë. Sadiku ka lidhje me Taulant dhe Granit Xhaka nga ana e mamasë. Ai gjithashtu ka dhe pashaportë Bullgare. Vëllai i tij, Sherif Sadiku, është gjithashtu një futbollist profesionist që luan për Shkumbinin, Peqin në Divizionin e Parë Shqiptar. Sadiku ka cituar modelin e tij të rolit dhe futbollistin e preferuar të sulmuesit suedez Zlatan Ibrahimoviç dhe është gjithashtu fans i klubit italian Inter.

Më 30 dhjetor 2016, Sadiku u vleresua “Qytetar Nderi” i Elbasanit për kontributin e tij në sport.

Burimi origjinal këtu: